Jak uczyć się angielskiego z mózgiem?

Osobiście nie wierzę, że są osoby, które nie mają talentu do nauki języków lub są w wieku, w którym jest już za późno, żeby zacząć. Każdy z nas jest inny, więc każdy uczy się w innym tempie. Jedni zadziwiająco szybko uczą się języków, innym idzie to trochę wolniej. Może być kilka powodów, dlaczego tak się dzieje, ale bardzo możliwe, że jest tak dlatego, że nie wykorzystujemy w pełni potencjału naszego mózgu. Jeśli chcesz, aby nauka angielskiego przyniosła jak najszybsze rezultaty, koniecznie przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się jak uczyć się z mózgiem!

Jak działa mózg podczas nauki?

Musisz wiedzieć, że mózg potrzebuje dużych nakładów energii do nauki. Zanim przyswoimy jakąkolwiek wiedzę, mózg tworzy swego rodzaju bilans korzyści i strat. Aktywna jest wtedy kora przedczołowa, która jest centrum dowodzenia naszego mózgu. Im większe korzyści przy jak najmniejszym możliwym wysiłku, tym większa szansa, że coś zapamiętamy, ponieważ mózg będzie ‘zmotywowany’ do otrzymania nagrody w postaci wykorzystania nowej, przydatnej umiejętności. Dlatego koniecznie zadaj sobie te pytania:

Po co uczę się angielskiego?
Jakie zyski mi to przyniesie?

Zapisz sobie wszystkie korzyści w punktach i regularnie do tej listy zaglądaj. Odhaczaj to, co już osiągnąłeś. Im więcej ptaszków, tym lepiej, bo większa nagroda dla mózgu, dlatego zapisuj nawet najdrobniejsze korzyści wynikające z nauki.

Zmień swoją postawę

Jeśli nie czujesz motywacji do nauki angielskiego, zastanów się, jak bardzo ta wiedza ułatwi Ci życie. Zamiast myśleć o nauce, jako o zadaniu do odbębnienia, zmień swoje nastawienie. W czasach, w których angielski jest tak popularny na świecie, znajomość tego języka z pewnością pomoże Ci w wielu sytuacjach. Oto kilka z nich:

  • Oszczędzisz sobie stresu związanego wyjazdem za granicą
  • Bez problemu dogadasz się w wielu sytuacjach życia codziennego
  • Wezwiesz pomoc, gdy nagle będziesz jej potrzebował
  • Poznasz mnóstwo ciekawych osób
  • Nawiążesz wartościowe kontakty biznesowe
  • Zwiększysz swoje kwalifikacje
  • Dostaniesz upragniony awans lub podwyżkę
  • Zdasz świetnie egzamin
  • Pochwalisz się certyfikatem w swoim CV i dostaniesz lepszą pracę
  • Dostaniesz się do wymarzonej szkoły

A to tylko niektóre z plusów znajomości języka angielskiego.

Neutralizacja ryzyka

Jeśli uważasz, że nie dasz rady opanować języka angielskiego, to masz rację! Bardzo często brak motywacji do nauki jest ściśle związany z niską samooceną i brakiem wiary w swoje możliwości. Dlatego uwierz w siebie, a będziesz w stanie osiągnąć wiele. Generalnie mózg człowieka jest w stanie z łatwością nauczyć się wszystkiego. Uczenie się i pamięć to wrodzone funkcje naszego mózgu. Zamiast skupiać się na tym, czego nie potrafisz, zwróć uwagę na swoje mocne strony.

Ucz się z kimś

Uczenie się z drugą osobą (najlepiej bliską) może bardzo pozytywnie wpłynąć na wyniki nauki. Obniża się wtedy poczucie stresu i lęku, wzmacnia się poczucie pewności, co przekłada się na motywację. Odpowiedzialne jest za to podwzgórze, którego neurony oksytocynowe redukują lęk przed porażką, gdy robimy coś razem. Jeszcze lepszy efekt będzie miało uczenie się nawzajem!

O czym nie można zapomnieć?

Wysypiaj się!

Dobry sen to podstawa. Hipokamp tylko czeka, aż pójdziesz spać, żeby zrobić porządek ze wszystkimi informacjami z danego dnia. Nie zarywaj nocki na naukę. Lepiej jest pójść spać, kiedy naturalnie odczuwamy senność i rano kontynuować naukę, kiedy jesteśmy już wypoczęci i kiedy informacje z dnia poprzedniego zostały uporządkowane.

Koncentracja

Mózg zapamięta tylko to, na czym się skupisz, dlatego koncentracja jest kluczowa podczas nauki. Unikaj wszelkiego rodzaju rozpraszaczy i wycisz telefon. Lepsze jest poświęcenie 20 minut na naukę w pełnym skupieniu, niż godzinę, co chwilę rozpraszając się, odpisując na wiadomości.

Nie ucz się za długo

Lepiej jest uczyć się codziennie po 15-20 minut, niż 2 godziny raz w tygodniu. Lepiej jest również robić częste przerwy podczas nauki, niż uczyć się długo bez przerwy, bo im dłużej się uczysz, tym neurony noradrenergiczne coraz bardziej zmniejszają swoją aktywność, aż w którymś momencie w ogóle nie jesteśmy w stanie się skoncentrować. Kawa, a właściwie zawarta w niej kofeina, może trochę oszukać neurony noradrenergiczne, dając im wrażenie, że zmęczyły się nieco mniej, niż w rzeczywistości.

Aktywność fizyczna

Ruch wpływa pozytywnie na zdolności intelektualne, dlatego ćwicz regularnie, chodź na spacery i wietrz pokój przed nauką. Hipokamp z pewnością Ci się za to odwdzięczy, poprawiając Twoje zdolności pamięciowe.

Inspiracją do stworzenia tego wpisu był filmik Wojciecha Glaca „Jak się uczyć … z mózgiem”, do którego obejrzenia serdecznie Cię zachęcam!

Skoro wiesz już jak uczyć się z mózgiem, możesz wykorzystać tę wiedzę do nauki słówek angielskiego.